ТЕЛЕФОНУЙТЕ - МИ НА ЗВЯЗКУ: +38(067)808-03-68 Viber, WhatsApp: +380678080368
Facebook Instagram Yutube

ЯК УКРАЇНЦІ УНИКАЮТЬ ЗАБОРОНУ НА РОЗРАХУНКИ ГОТІВКОЮ ВІД 50 ТИС. ГРН.

Чий досвід копіює Україна

В основному обмеження розрахунків готівкою в світі почали вводити після кризи 2008-2009 для боротьби з несплатою податків. При цьому багато розвинених держав як і раніше не вважають за необхідне обмежувати переваги громадян у виборі форми розрахунків. В ЄС на подібні заходи зважилися насамперед економічно менш сильні країни Південної Європи. Однак якість життя в них в рази вище, ніж в Україні. Жорсткість обмеження готівки розрахунків ніяк не допоможе Україні наблизитися до осяжній перспективі до рівня цих країн. Для економічного прориву потрібні лібералізація і розширення прав і економічних свобод, а не закручування гайок.


Країни, де діють обмеження на розрахунки готівкою:

1) Іспанія - 2,7 тис. $ (2,5 тис. €)

2) Греція - 1,6 тис. $ (1,5 тис. €)

3) Франція - 1,1 тис. $ (1 тис. €)

4) Італія - ​​3,2 тис. $ (3 тис. €)

5) Португалія - ​​1,1 тис. $ (1 тис. €)


Скільки коштує по закону

У 2013 році обмеження готівкових розрахунків громадян сумою в 150 тис. грн торкнулося в основному нерухомості і автомобілів - при курсі 8 UAH / USD під заборону підпадали угоди від $ 18,75 тис.

При цьому забудовники і автосалони особливо не постраждали - покупці, як правило, перераховували гроші на банківський рахунок продавця, що, як роз'яснив Нацбанк, не суперечило новим вимогам.

Гірше довелося покупцям і продавцям на вторинному ринку. Після введення обмеження нотаріуси стали вимагати квитанцію про проведення розрахунків у безготівковій формі. Щоб дотриматися букви закону, громадянам довелося платити за банківські послуги.

У їх числі - відкриття рахунку (від 0 до 200 грн) і комісія за переказ коштів (в інтернет-банкінгу - 0,1-1%, в відділенні банку - 0,25-3% від суми платежу). Правда, у більшості банків максимальна сума комісії обмежена 500-2000 грн. Тобто навіть при комісії в 3% з угоди в 800 тис. грн доведеться заплатити не 24 тис., А максимум 2 тис. грн. А то і зовсім обмежитися платою за відкриття рахунку, якщо і покупець, і продавець відкривають їх в одному банку, - в цьому випадку комісія за перерахування буде нульова або мінімальна.

Найдешевше провести розрахунки за допомогою інтернет-банкінгу, навіть якщо мова йде про перерахування грошей між двома банками. Для просування віддалених безготівкових операцій деякі фінустанови встановлюють нульові комісії за онлайн-транзакції, так що тут витрати будуть мінімальними і явно меншими, ніж у відділеннях. Але у випадку з "великими грошима" такі угоди особливою популярністю не користуються.


Кому це потрібно

Обгрунтовуючи нове обмеження на готівкові розрахунки в 50 тис. грн в день замість 150 тис., в Нацбанку багато говорили про позитив: звуження сфери використання готівки, скорочення витрат на обслуговування готівки, легалізації доходів населення, притоці грошей в банки (які зароблять на комісії) і навіть про зниження обсягу тіньової економіки.

Дійсно, в Мінекономрозвитку підрахували, що нинішнє посилення правил готівкових розрахунків дозволить знизити рівень тіньової економіки в Україні на 2%. Правда, тут справа радше не в реальний ефект, а в спритності рук вважають. Справа в тому, що в міністерстві в якості одного з критеріїв оцінки тіньової економіки застосовують припущення, що для її обслуговування використовується готівка. Відповідно, звуження її обороту дозволяє рапортувати про "виході з тіні". Так що влітку 2017 року можна очікувати чергового звіту про поліпшення в цій сфері - з торішніх 38% від офіційного ВВП десь до 36%. Хоча, сам по собі цей крок - без інституційних реформ, боротьби з корупцією та стимулювання реального сектора - до боротьби з тіньовою економікою має дуже опосередковане відношення і навряд чи істотно скоротить її частку.

Інші аргументи НБУ ще більш сумнівні. "Зниження планки готівкових розрахунків до 50 тис. Грн на банківську систему суттєво не вплине. На ділі таких платежів в день проходить дуже мало. Суттєвого ефекту не було і після введення минулого обмеження в 150 тис. Грн.

До речі, крім абстрактної детінізації, нововведення можна пояснити і простіше: це один з елементів посилення податкового контролю над видатками і доходами громадян. Міра, яка продовжує ланцюжок непопулярних нововведень останніх місяців - введення оподаткування для фізосіб-підприємців незалежно від наявності доходів, посилення контролю над роботодавцями, "драконівські" штрафи в 100 мінімальних зарплат за виплату винагороди в конверті і т. п.

"У планах контролюючих органів перевіряти громадян на відповідність їх витрат і доходів за будь-якої оплати на суму понад 50 тис. грн. І зниження обмеження розрахунків готівкою до 50 тис. грн - перший крок до введення такого податкового контролю. В інших країнах подібні механізми вже діють .


За що доведеться платити по безналу

Які товари стало складніше купити після зниження граничного рівня розрахунків готівкою з 150 тис. до 50 тис. грн:

Будинки, квартири та земельні ділянки

Тепер обмеження поширюється в тому числі і на бюджетне житло в невеликих населених пунктах.

Автомобілі (нові та більшість б / у)

З 4 січня 2017 року вимогу безготівкової оплати може бути застосовано в тому числі і для самого бюджетного сегмента авторинку - уживаних авто за ціною від 50 тис. грн.

Техніка

Наприклад, дорожче 50 тис. грн коштують професійні фото- і відеокамери, топові моделі ноутбуків, телевізорів і т. п.

Будматеріали

Тепер, купуючи матеріали для будівництва будинку або ремонту, доведеться розбивати суму на кілька чеків до 50 тис. грн - або відкривати рахунок і оплачувати по безналу.

Меблі

Імпортний м'який куточок цілком може коштувати дорожче 50 тис. грн. Тут допоможе покупка "по частинах" в різних чеках або оформлення розстрочки.

Годинники і коштовності

Слабкість українських чиновників - елітні годинник може коштувати до кількох мільйонів гривень, так само як і прикраси з діамантами.

А також антикваріат, твори мистецтва, дорогі подорожі і т. п.Обхідні маневри

Не можна сказати, що зусилля НБУ з нав'язування безготівкових розрахунків увінчалися успіхом. Більшість продавців і покупців, по крайней мере на вторинному ринку, як і раніше вважають за краще кеш. Розрахунок у готівковій формі відбувається в 99% випадків.

Причин для цього чимало. У їх числі девальвація гривні, звичка зберігати гроші в валюті, недовіра до банків, обмеження НБУ на зняття готівки (еквівалент 250 тис. грн в день з валютних рахунків), комісії банків і додаткові витрати при обміні валюти, ускладнення угоди за рахунок залучення банку і т. п.

Окремо варто відзначити побоювання податкових наслідків. При оформленні купівлі-продажу нерухомості сторони сплачують 1% держмита і 1% пенсійного збору з суми угоди, зазначеної в договорі. Також продавець зобов'язаний сплатити прибутковий податок у 5%, якщо протягом року він продає вже не перший об'єкт або володіє ним менше трьох років. У зв'язку з цим занижувати суму угоди українці намагалися задовго до введення обмежень готівкових розрахунків.

Нарешті, громадяни побоюються перевірки відповідності витрат і доходів, яку можуть провести фіскали, отримавши інформацію про операції.

Попит народжує пропозицію, і банки йдуть назустріч клієнтам - з їх допомогою люди можуть розрахуватися на повну суму угоди навіть в готівковій валюті. Багато банків пропонують таку послугу: безпосередньо на угоду приходить представник банку з документами, що підтверджують відкриття рахунків платнику і одержувачу, платіжку про переведення коштів, квитанцію про зняття коштів - і відразу ж угоду про закриття рахунку. Тобто фактично з появою обмежень НБУ на ринку з'явилася окрема банківська послуга - надання довідки для нотаріуса про безготівковому розрахунку. Коштує це від 1 тис. грн - кінцева ціна залежить від суми угоди.

Також нотаріуси пропонують укладати договори з відкладальною умовою: платіж після операції, яка відразу реєструється в реєстрі.

До речі, відповідальність фізичних осіб (підприємців) за перевищення граничних сум розрахунків готівкою до сих пір не передбачена. На відміну від бізнесу, якому світить штраф в 1,7-3,4 тис. грн при першому порушенні, 8,6-17 тис. грн - при другому.

Створення сайту - FOBS
Copyright © property-commercial.com.ua
Комерційна нерухомість України
Продаж, оренда комерційної нерухомості